Çinli otomobil üreticisi, Türkiye yerine İspanya’dan karar kıldı

İspanyol hükümeti ve Japon üretici EV Motors, Çinli Chery Auto’nun Avrupa’daki ilk üretim tesisi olan İspanya‘da otomobil üretimine başlamak için anlaşmaya yakın olduğunu söyledi.

ÜRETİMİ BARSELONA’DA YAPACAK
İspanya Sanayi Bakanlığı yaptığı açıklamada, Chery Auto’nun Barselona kentinde üretime başlamak için bir anlaşmanın önümüzdeki günlerde resmileştirileceğinden emin olduğunu söyledi.

BAKANLIKLARLA GÖRÜŞTÜLER
EV Motors Barselona sözcüsü, İspanyol heyet ile Chery’nin Çin’de yaptığı görüşmenin ardından anlaşmanın ortaya çıktığını ifade etti.

Chery, geçen sene Türkiye’de üretim için ilgili bakanlıklarla görüşmeye başladığını bildirmişti.

İSPANYA’DA SATIŞA BU YIL BAŞLADI
Henüz anlaşmaya ilişkin bir açıklama yapmayan Chery, Avrupa’ya düşük maliyetli, çoğunlukla elektrikli araçlar satan birkaç Çinli otomobil üreticisinden biri olmasının yanı sıra İspanya’da otomobil satmaya 2024’ün başında başladı.

NİSSAN’IN FABRİKASINDA ÜRETİM YAPACAK
Reuters’ta yer alan habere göre, Chery’nin Japon otomobil üreticisi Nissan’ın 2021 yılında kapattığı fabrikada araç üretmesi hedefleniyor. Anlaşmanın resmileşmesi halinde, Nissan’ın fabrikasının kapanmasıyla ortaya çıkan bin 600 kişilik istihdamın bir kısmının geri kazanılacağı tahmin ediliyor.

İspanya’nın Chery’ye herhangi bir kamu yardımı teklif edip etmediği konusunda ise İspanya Sanayi Bakanlığı tarafından açıklama yapılmadı.

Bu arada dünya otomobil devi Volkswagen de daha önce Manisa’da fabrika kurmak için şirket kurmuştu. Ancak, planlanan yatırım hayata geçmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir